ZATRUCIA
Osoby zawodowo mające kontakt z lekami i pacjentami w sytuacji występującego zatrucia powinny znać adres do Centrum Informacji Toksykologicznej zlokalizowanej w Instytutcie Medycyny Pracy im. Prof.J.Nofera.
Zatrucie może wynikać z zamierzonej autodestrukcji lub niewłaściwego stosowania leku.
Należy uważać na formulacje o przedłużonym działaniu nawet w przypadku substancji aktywnych uznanych potocznie za bezpieczne.
Opis przypadku :
Rozpowszechniony paracetamol może stwarzać ryzyko hepatotoksyczności ze skutkiem śmiertelnym. Ryzyko zależy głównie od przyjętej dawki i czynników personalizacji ryzyka.
Do nich zaliczamy w przypadku zatruć paracetamolem : odchudzanie , alkoholizm, niedożywienie, przyjmowanie substancji stymulujących izoenzymy cytochromu P450, przewlekłą niewydolność wątroby lub nerek, równoczesne przyjmowanie czynników hamujących opróżnianie żołądka i skracających czas pasażu jelitowego.
Podmiot odpowiedzialny oraz EMA i URPL zawiesiły tymczasowo pozwolenie na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego DORETA SR 75mg/650mg tabletki o przedłużonym uwalnianiu paracetamolu.
Przyczyny zawieszenia dopuszczenia : nie można przewidzieć objawów przedawkowania paracetamolu. Maksymalne stężenie w osoczu może wystąpić później a wysokie stężenia, szczególnie po dużych dawkach, mogą utrzymywać się przez kilka dni.
Oznacza to , ze nie ma kontroli uwalniania ilości paracetamolu z jego formulacji retard.
Ponadto przyjęte wytyczne dotyczące leczenia przedawkowania paracetamolu o natychmiastowym uwalnianiu nie są skuteczne w leczeniu przedawkowania paracetamolu o zmodyfikowanym uwalnianiu co stwarza dodatkowe ryzyka dla pacjenta.
Przy podejrzeniu przedawkowania paracetamolu stosujemy natychmiast podawanie N-acetylocysteiny jako odtrutki.
W przypadku gdy nie znany jest czas od podania paracetamolu lub nie można ustalić jego stężenia w surowicy krwi w ciągu 8 godzin po przedawkowaniu leczenie N-acetylocysteiną powinno zostać przedłużone poza pierwszy 21-godzinny schemat podawania.
N-acetylocysteinę podajemy do momentu gdy paracetamol w osoczu krwi nie osiągnie granicy wykrywalności lub dopóki ALT nie spadnie poniżej 100 U/L.
Dr n farm. Leszek Borkowski