Polska Służba Zdrowia czy rediviva AD 2019.
Nastąpi wzrost poziomu informatyzacji .
Zaczną dobrze funkcjonować : e-recepty, e-zwolnienia, e-rejestry medyczne, e-kontrola szpitalnego zużycia leków podobna do tej prowadzonej w aptekach otwartych.
Niepokoje płacowe różnych grup pracowniczych nadal będą przejadać środki finansowe przeznaczone na leki. Doprowadzi to do zwarcia pomiędzy NFZ a Resortem zdrowia.
W rezultacie braku środków finansowych refundacja apteczna i szpitalna w tym programy lekowe nadal będzie nie satysfakcjonująca pacjentów ale i także rozsądnych decydentów.
Wzrosną oddolne ruchy społeczne inicjujące poważne zmiany w zarządzaniu służbą zdrowia nawet wbrew intencją niektórych polityków zamiatania problemów pod dywan.
Przewidywane są zmiany zasad w refundacji produktów leczniczych w chorobach rzadkich.
Wymuszą one także zmiany w innych grupach terapeutycznych polegające na rocznym planowaniu tego co chcemy refundować i w jakiej kolejności.
Może pojawić się zmiana zasad pracy Komisji ekonomicznej MZ z bardziej emocjonalnej na zdecydowanie merytoryczną w interesie pacjenta z uwzględnieniem możliwości płatnika.
Dyskusje w sejmowych komisjach zajmujących się służbą zdrowia, lekami, leczeniem itd. nadal będą jak autobus wypełniony samymi kierowcami jadącymi każdy w swoją stronę.
Potok pomysłów wzajemnie się wykluczających nie ustanie, co doprowadzi do całkowitej izolacji od wyborców, członków tej czy innej partii politycznej.
Mimo to ciągle liczę na reset wzajemnych nienawiści, uprzedzeń i rozpoczęcie organicznej pracę dla dobra nas wszystkich polegającej nie na łataniu dziur ale budowie nowego systemu opieki zdrowotnej o zintegrowanym finansowaniu.
Mając w ręku kwotę total równą 186 miliardów złotych możemy zbudować opiekę medyczno-socjalno-społeczną dostosowaną do potrzeb i aktualnych wyzwań demograficznych i epidemiologicznych.
Dr nauk farm Leszek borkowski