Gospodarność przy wprowadzaniu leków na listę refundacyjną.
Będąc zwolennikiem jak najszerszego dostępu do produktów leczniczych staram się zrozumieć i respektować obowiązujące Resort Zdrowia ograniczenia finansowe.
Według mnie oznacza to, że jeżeli mam mało pieniędzy i nie mam sztućców to kupuje jedną łyżkę jeden nóż i jeden widelec a nie dwie łyżki, nawet gdy są w promocji cenowej.
Na listopadową listę leków refundowanych w programie lekowym przeznaczonym dla dorosłych pacjentów cierpiących na łuszczycę plackowatą o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego wprowadzono dwa niezwykle podobne przeciwciała monoklonalne: sekukinumab i iksekizumab.
Oba to leki są przydatne w terapii łuszczycy plackowatej. Sekukinumab to w pełni ludzkie przeciwciało monoklonalne a iksekizumab to humanizowane przeciwciało monoklonalne.
Oba leki neutralizują prozapalną cytokinę, interleukinę-17A, która odgrywa kluczową rolę w patogenezie łuszczycy plackowatej.
Oba leki mają bardzo podobną dobrą efektywność terapeutyczną.
Oba leki maja podobne działania niepożądane o podobnym nasileniu i podobnej częstotliwości występowania, np.: zakażenia i zarażenia pasożytnicze, zakażenia górnych dróg oddechowych, kandydoza jamy ustnej, zapalenie ucha, zaburzenia krwi i układu chłonnego, niezbyt często neutropenia, zaburzenia układu immunologicznego, zaburzenia oka, zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia, zaburzenia żołądka i jelit, często biegunka, zaburzenia skóry i tkanki podskórnej, itd.
Może warto rozważyć stosowanie w jednym programie, leków o różnych mechanizmach działania, różnych działaniach niepożądanych.
Stąd moja troska o gospodarność przy wprowadzaniu produktów leczniczych na listę refundacyjną.
Dr n. farm. Leszek Borkowski