Badania kliniczne - troska o maksymalne bezpieczeństwo uczestników.
Badania kliniczne, które stanowią podstawę rozwoju produktów leczniczych umożliwiającą wprowadzanie nowych leków, są prowadzone wyłącznie na ludziach i nazywa się je badaniami biomedycznymi. Badanie kliniczne stanowi eksperyment medyczny/leczniczy/ w rozumieniu art. 21 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Celem badania klinicznego nie jest służenie konkretnemu pacjentowi a jedynie postępowi nauk w zakresie tematycznym badania. Z badań klinicznych pacjenci-uczestnicy mogą czasami odnosić i odnoszą korzyści w postaci poprawy ich stanu zdrowia, szczególnie w zakresie dostępu do najnowszych substancji aktywnych lub najnowszych leków będących poza ich zasięgiem.
Badania kliniczne dzielą się na cztery fazy.
I faza :
- liczba zdrowych ochotników lub chorych z określoną niewydolnością narządową - do 100 osób, - czas trwania - kilkanaście miesięcy , - służy ocenie bezpieczeństwa leku i ustaleniu optymalnego sposobu dawkowania.
Jest to badanie nieterapeutyczne
II faza :
- liczba pacjentów cierpiących na daną chorobę - do kilkuset , - czas trwania - do 2 lat , - służy określeniu skuteczności terapeutycznej i bezpieczeństwa leku.
Jest to badanie terapeutyczne, ale typu poznawczego.
Fazy I i II są szczególnie niebezpieczne dla uczestnika badania.
III faza:
- z udziałem licznej ( do kilku tysięcy ) i bardziej zróżnicowanej grupy pacjentów cierpiących na daną chorobę . Dobiera się pacjentów z wybranymi chorobami towarzyszącymi , ponadto mających zaburzenia funkcji wątroby i nerek. - czas trwania – do 4 lat
Celem tej fazy jest potwierdzenie skuteczności , bezpieczeństwa , porównanie leku nowego do dotychczas stosowanych, potwierdzenie schematów dawkowania . Jest ono badaniem terapeutycznym typu potwierdzającego ze stosowaniem leku referencyjnego. Pomyślne wyniki III fazy pozwalają na prowadzenie procesu dopuszczenia produktu leczniczego do obrotu. 90% badań klinicznych nowych produktów leczniczych nie przechodzi pozytywnie badań I , II i III fazy .
IV faza:
- z udziałem - od kilkuset do kilku tysięcy uczestników - czas trwania - od kilku miesięcy do kilku lat
Są to badania kliniczne, porejestracyjne, często nazywane w żargonie badaniami marketingowymi. Mowa tu o badaniach terapeutycznych w warunkach praktyki medycznej, niezbędnych do poczynienia zmian w zakresie wskazań , dawkowania, rodzaju opakowań, zmiany postaci farmaceutycznej.
Żadne z badań klinicznych nie daje pełnej odpowiedzi na zagrożenia ze strony działań niepożądanych. Do zdobycia tej wiedzy potrzebne jest doświadczenie wielu lat stosowania leku w różnych sytuacjach klinicznych / szeroka gama np. chorób współistniejących, różny wiek, różne rasy pacjentów, pacjenci z anomaliami genetycznymi /.
Badanie kliniczne otwarte – pacjent i badacze wiedzą co otrzymuje pacjent. Badanie kliniczne zaślepione pojedynczo - pacjent nie wie co bierze , wiedzą badacze i monitor. Badanie kliniczne zaślepione podwójnie – pacjent, badacz , monitor nie wiedzą co bierze pacjent. Badanie kliniczne zaślepione potrójnie -pacjent , badacz, monitor, statystyk nie wiedzą co bierze pacjent. Badanie randomizowane polega na losowym przydzielaniu pacjentów do różnych grup: - otrzymujących badany produkt lub lek odniesienia czyli komparator, lub placebo - pozbawionych wszelkich interwencji terapeutycznych.
Europejska Agencja Leków ( EMA) - w celu zminimalizowania zagrożeń dla uczestników badań klinicznych, w których badany produkt podawany jest człowiekowi po raz pierwszy - prowadzi do 28 lutego 2017 r. konsultacje społeczne w sprawie zmian do obecnych wytycznych w zakresie badań klinicznych. Celem tej inicjatywy jest ich zmiana służąca poprawie bezpieczeństwa prowadzonych badań klinicznych. Należy wyciągnąć wnioski z tragicznych zdarzeń śmiertelnych mających miejsce w badaniach klinicznych I i II fazy w ciągu ostatnich 10 lat. Znowelizowane wytyczne mają na celu uwzględnienie rosnącej w ostatnich latach złożoności protokołów badań klinicznych, w których badany produkt podawany jest człowiekowi po raz pierwszy. Mimo, iż dotychczasowe wytyczne skupiały się na badaniach prowadzonych z pojedynczą dawką wzrastającą dla produktów podawanych po raz pierwszy, pojawiały się niepokojące rezultaty takiej procedury. To właśnie wymusiło dyskusje o potrzebie zmiany zasad. Obecnie proponuje się aby w badaniu z pojedynczą dawką wzrastającą, każdemu uczestnikowi podać pojedynczą dawkę badanego produktu w celu oceny bezpieczeństwa. Jeżeli wynik jest pozytywny, każdy uczestnik z kolejnej grupy otrzymuje pojedynczą wyższą dawkę zgodną z zaprojektowanym poziomem dawkowania. W badaniach z wielokrotną dawką wzrastającą, każdy uczestnik otrzymuje badany produkt kilkakrotnie np. raz dziennie przez tydzień na danym poziomie dawki. Następnie, w kolejnych grupach osób stopniowo podaje się coraz większe dawki, o ile bezpieczeństwo i tolerancja poprzedniej dawki są do zaakceptowania. Opracowuje się: - ustalenia kryterium dla dawki maksymalnej, - zasady obliczania dawki początkowej u ludzi, - zasady osiągania kolejnego poziomu dawkowania, - zasady prowadzenia badań wieloetapowych, - postępowanie ze zdarzeniami niepożądanymi w odniesieniu do zasad wstrzymywania badania klinicznego.
Dopracowuje się także wytyczne badań nieklinicznych, takie jak integracja danych farmakokinetycznych i farmakodynamicznych oraz badań toksykologicznych. Analizie poddaje się rolę danych nieklinicznych w ustalaniu szacunkowej dawki terapeutycznej, maksymalnej dawki, wartości wzrostu dawki i odstępów w dawkowaniu.