Uwaga – przeczytaj zanim zażyjesz hormonalny środek antykoncepcyjny.
Urlopy, atmosfera luzu i swobody, "dzieci nie ma w domu a dorośli stają się niegrzeczni". Jak zwykle wzrasta w tym czasie zużycie środków antykoncepcyjnych w tym hormonalnych. Coraz częściej traktujemy je jak bezpieczne gadżety służące nam bez żadnych konsekwencji. Mężczyźni w swej samczej bezmyślności interesują się hormonalnymi środkami antykoncepcyjnymi tyle co zeszłorocznym wynikiem trzecioligowego klubu piłkarskiego. Panie martwią sie jedynie aby po nich nie nastąpiła zwiększona masa ciała czy utrata sexapilu.
Tymczasem licho nie śpi i moja prośba o uważność to nie zmowa przeciwników każdej odmiany sexu, a tego radosnego i nie celowego w szczególności. Jak wynika z przeglądu piśmiennictwa oraz danych bezpieczeństwa z terenu całej Europy, zebranych przez Europejską Agencję Leków ,a dotyczących ryzyka powikłań zakrzepowo-zatorowych żylnych i tętniczych związanego ze stosowaniem określonych złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych zaleca się :
1/ w każdym przypadku wystąpienia u kobiety objawów zaburzeń zakrzepowo-zatorowych zawsze wziąć pod uwagę możliwość, że są one wynikiem stosowania złożonego hormonalnego środka antykoncepcyjnego.
2/ branie pod uwagę indywidualnych czynników ryzyka u poszczególnych pacjentek oraz potrzebę regularnej oceny tych czynników wraz z podniesieniem świadomości dotyczącej objawów podmiotowych i przedmiotowych żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej i tętniczych powikłań zakrzepowo-zatorowych, o których należy powiedzieć pacjentce w momencie przepisywania jej złożonego hormonalnego środka antykoncepcyjnego.
3/ informowanie o tym, że ryzyko wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej jest największe w pierwszym roku stosowania każdego złożonego hormonalnego środka antykoncepcyjnego oraz po ponownym jego włączeniu po przerwie trwającej 4 tygodnie i dłużej a także zwrócenie uwagi na fakt, że ryzyko wystąpienia ŻChZZ jest także większe przy współistniejących indywidualnych czynnikach ryzyka.
4/ uświadomienie kobietom, że ryzyko tętniczych powikłań zakrzepowo-zatorowych / zawał mięśnia sercowego, incydent naczyniowo-mózgowy / również rośnie podczas stosowania złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Jednakże dostępne dane są niewystarczające aby wykazać czy ryzyko to różni się pomiędzy poszczególnymi produktami leczniczymi.