Leki to nie cukierki.
Leki muszą być przyjmowane w dawkach zalecanych, z częstotliwością i czasem trwania terapii zalecaną w korelacji do posiłków według wskazań do stosowania i dawkowania.
Pacjenci przyjmujący leki muszą być wnikliwie obserwowani pod kątem ryzyka ujawniających się działań niepożądanych.
Powyższe pryncypia decydują o efektywności terapii oraz zdrowiu i życiu pacjenta.
Produkt leczniczy Picato / ingenol mebutynianu / stosowany w leczeniu rogowacenia słonecznego u osób dorosłych w sytuacjach, gdy zewnętrzna warstwa skóry nie jest pogrubiona ani uniesiona wykazał w niektórych badaniach klinicznych zwiększoną zapadalność na nowotwory skóry / rak podstawnokomórkowy, choroba Bowena, rak płaskonabłonkowy /.
MAH w porozumieniu z EMA i URPL zaleca potrzebę poinformowania pacjentów, ich opiekunów oraz fachowych pracowników służby zdrowia o konieczności uważnej obserwacji w odniesieniu do wszelkich, pojawiających się zmian skórnych.
W razie ich wystąpienia konieczne jest niezwłoczne zasięgnięcie profesjonalnej porady. Szczególnie narażeni są pacjenci z nowotworami skóry w wywiadzie stosujący lek Picato czyli ingenol mebutynianu.
Ujawniona sytuacja nie jest żadnym ewenementem.
Wiele leków może stymulować nowotwory.
Wiele leków zwalczających nowotwory może stymulować kolejne raki w organizmie pacjenta.
Na szczęście nie jest to zjawisko powszechne i ocena stosunku korzyści do ryzyka utrzymuje te produkty lecznicze na rynku.
Dzisiaj leczymy tym czym dysponujemy z mądrym rozumieniem konieczności zgłaszania wszelkich działań niepożądanych, które mogą przesądzić o dalszym stosowaniu konkretnego leku.