Hormonalne środki antykoncepcyjne a ryzyka depresji i zachowań samobójczych.
URPL wraz z zainteresowanymi podmiotami odpowiedzialnymi oraz Komitetem PRAC / EMA/ na podstawie analizy badania Skovlunda i współpracowników pod tytułem Association of Hormonal Contraception with Suicide Attempts and Suicides zamieszczonego w czasopismie Am. J. Psychiatry w 2017 roku potwierdził, że depresja i stan depresyjny są znanym działaniem niepożądanym hormonalnych środków antykoncepcyjnych.
Depresja może mieć ciężki przebieg i jest dobrze znanym czynnikiem ryzyka zachowań samobójczych i samobójstw.
W prospektywnym badaniu kohortowym uczestniczyło ok. 0,5 mln pań w wieku od 15 roku do znacznie późniejszych lat życia, które wcześniej nie stosowały hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Obserwacje trwały średnio ponad 8 lat.
Sprawą niepokojącą jest potwierdzenie większego ryzyka samobójstw w grupie wiekowej 15-19 lat niż u pacjentek starszych.
W zależności od długości stosowania środków antykoncepcyjnych , współczynnik ryzyka wydawał się być zwiększony już w pierwszym miesiącu stosowania.
W Polsce mamy dopuszczone do obrotu następujące hormonalne środki antykoncepcyjne / zostały ułożone alfabetycznie według nazw handlowych /:
Adring, Aidee, Annea, Angiletta, Artiilla, Astha, Asubtela, Axia, Atywia, Azalia,
Belara, Bellvalyn, Belusha, Bonadea,
Cerazette, Circlet, Contraseton, Cyprodiol,
Dayleytte, Depo-Prowera, Dessette, Diamilla, Diane-35, Dionelle, Dorin, Drosfemine,
Elin, Estmar, Evra,
Femoden,
Ginoring,
Harmonet, Hastina,
Implanon NXT,
Jaydess, Jeanine,
Kontracept, Kyleena,
Lemena, Leverette, Lesine, Lesinelle, Lesiplus, Levomine, Levosert, Liberelle, Limetic, Lindynette, Logest, Lulina,
Madinette, Marvelon, Mercilon, Microgymon 21, Midiana, Milvane, Mirena, Mywy,
Naraya, Novynette, NuvaRing,
OC 35, Orlifique, Ovulastan, Ovulan,
Polaring,
Regulon, Rigevidon,
Seasonique, Sibilla, Sidretella, Stediril 30, Sylvie, Symbella, Symonette, Syndi-35,
Triquilar, Teenia,
Qlaira,
Varenelle, Vibin, Vines, Vixpo,
Zoely, Zulfija,
Yasmin, Yasminelle, Yaz,
Wymienione powyżej hormonalne środki antykoncepcyjne zawierają następujące substancje czynne:
chlormadynon, cyproteron , dezogestrel, dienogest, drospirenon, estradiol, etynylestradiol, estriol, gestoden, lewonorgestrel, linestrenol, medrogeston, medroksyprogesteron, mestranol, nomegestrol, norelgestromin, noretysteron, norgestrel, norgestymat,
octanmedroksyprogesteronu, progesteron, trimegeston.
Łączna wiedza o nazwach handlowych hormonalnych środków antykoncepcyjnych wraz z listą substancji aktywnych pozwala lepiej identyfikować ryzyka depresji i zachowań samobójczych.
Na naszym rynku mogą pojawiać się kolejne hormonalne środki antykoncepcyjne o innych nazwach handlowych niż wymienione ale zawierające konkretne substancje aktywne.
Olbrzymi ruch pasażerski sprzyja pojawianiu się u polskich pacjentów różnych produktów leczniczych z całego świata dla których potencjalne ryzyka działań niepożądanych mogą być identyfikowane jedynie w oparciu o zawarte w nich substancje czynne.
Dr nauk farm. Leszek Borkowski