Szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego / HPV / oczyszczona z podejrzeń i uznana za niewinną.
Jak wynika z komunikatu Europejskiej Agencji Leków nr IMA 749763/2015 z 20 listopada br. szczepionka HPV nie ma związku pomiędzy szczepieniem a wystąpieniem - kompleksowego zespołu bólu regionalnego / complex regional pain syndrome - CRPS /, CRPS jest przewlekłym zespołem bólu kończyn oraz - zespołu posturalnej tachykardii ortostatycznej / postural orthostatic tachycardia syndrome - POTS POTS powoduje odbiegające od normy przyspieszenie pracy serca związane z siadaniem lub wstawaniem, w połączeniu z takimi objawami jak zawroty głowy, omdlenia i osłabienia. Szczepienia te są wykonywane profilaktycznie w celu ochrony przed rakiem szyjki macicy oraz innymi rodzajami nowotworów oraz stanów przednowotworowych powiązanych z HPV. Objawy CRPS i POTS mogą się nakładać na inne schorzenia, co utrudnia diagnozę, zarówno w ogólnej populacji jak i u osób szczepionych. Jak wynika z danych szacunkowych w populacji ogólnej CRPS może wystąpić u około 150 dziewcząt i młodych kobiet na 1 milion , w wieku od 10 do 19 lat i u co najmniej 150 dziewcząt i młodych kobiet może wystąpić POTS , każdego roku. Szczepionki przeciwko HPV podano już ponad 80 milionom kobiet na świecie. Mają one zapobiegać rakowi szyjki macicy oraz innym nowotworom i schorzeniom wywoływanym przez wirus HPV. Przegląd danych nie kwestionuje faktu, że korzyści ze stosowania szczepionek przeciwko HPV przeważają nad ryzykiem .
EMA informuje, że dostępne dane nie potwierdzają związku między szczepieniem a wystąpieniem zespołu CRPS i POTS. Przegląd danych nie zaleca wprowadzania zmian w drukach informacyjnych, bezpieczeństwo tych szczepionek będzie nadal starannie monitorowane.
Powyższa notatka jest dowodem, że pojawiające się doniesienia o odczynach poszczepiennych i działaniach niepożądanych są wnikliwie analizowane przez organy kompetentne , Chciałbym aby to stanowiło argument za szczepieniami w ogóle. Wydaje mi się , że przeciwnicy szczepień powinni także analizować swoje wątpliwości w kontekście wyników prowadzonych a następnie publikowanych badań naukowych.